جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

دستگاه تصفیه آب صنعتی

آب شیرین کن صنعتی - دستگاه تصفیه آب صنعتی

صنایع و مشاغل مختلف به صورت روزانه میزان آب مصرفی بسیار بالایی دارند. این مشاغل از آب برای تولید و خنک کردن و شستشوی تجهیزات و هم جهت افزایش محصولات در بخش کشاورزی استفاده می کنند. مناسب ترین آب برای استفاده در صنعت آب خالص و بدون یون می باشد. همچنین آب زلال و گوارا برای شرب مناسب می باشد. با استفاده از آب شیرین کن صنعتی RO (دستگاه تصفیه آب صنعتی) می توان آب را شیرین کرد و با کیفیت مطلوب برای صنعت و شرب استفاده کرد. در ادامه با ما همراه شوید تا به سوالات شما در خصوص شناخت بیشتر این محصول، انواع، نحوه عملکرد، کاربردها، مزایا و معایب، روش محاسبه ظرفیت دستگاه، چگونگی خرید و قیمت این محصول پاسخ دهیم.

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

آب شیرین کن صنعتی چیست؟

آب شیرین کن صنعتی یا دستگاه تصفیه آب صنعتی به نوعی از فیلتراسیون گفته می شود که با روش اسمز معکوس (Reverse Osmosis) و به جهت شیرین سازی آب و حذف کدورت، رنگ، بو، شوری و… در ظرفیتهای صنعتی 5 تا 2000 متر مکعب طراحی و ساخته می شود. اساس کار و روش فیلتراسیون آنها روش اسمز معکوس می باشد که کامل ترین و بهترین روش برای تصفیه آب های لب شور و شور برای مصارف صنعتی، کشاورزی و هم چنین آب شرب است.

 

لزوم استفاده از آب شیرین کن صنعتی

آب شیرین کن صنعتی، میکروب ها، املاح و مواد آلی موجود در آب را از بین می برد و آبی تمیز، باکیفیت و سالم تحویل می دهد. با استفاده از این دستگاه می توان کیفیت آب مصرفی را در صنایع و کاربردهای مختلف افزایش داد و عمر مفید تجهیزات و وسایل را بالا برد. همچنین باعث کاهش رسوب گذاری و خوردگی تجهیزات در تاسیسات مختلف می شود.

آب شیرین کن صنعتی

انواع آب شیرین کن تک مرحله یا دو مرحله ای

آب شیرین کن های صنعتی بر اساس کیفیت آب تولیدی مورد نیاز، دما و شوری آب، فرایند اسمز معکوس به صورت تک مرحله ای (تک پاس، one pass)، دو مرحله ای (دو پاس، two pass)، یکبار گذر یا دوبار گذر طراحی می شود. در بیشتر موارد، از طراحی تک مرحله جهت دستیابی به کیفیت مطلوب آب آشامیدنی استفاده می شود. در واحدهای اسمز معکوس دو مرحله ای، آب شیرین تولیدی توسط مرحله اول برای افزایش خلوص یا حذف برخی از ترکیبات محلول مجدداً از یک مرحله غشا گذر داده می شود. در این طراحی امکان دستیابی به آب دیونیزه با TDS کمتر از ۲ میلیگرم بر لیتر وجود دارد.

 طراحی تصفیه آب صنعتی یک بار گذر و تک مرحله ای(One pass):

طراحی اسمز معکوس تک مرحله ای، برای تولید آب شیرین شده در یک پاس عبور از ممبران ها و با استفاده از مجموعه ای از غشاها انجام می شود. این طراحی فرایند به طور گسترده ای برای تولید آب آشامیدنی مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال، این سیستم کاربرد صنعتی محدودی خصوصاً در شیرین سازی آب دریا دارند که عمدتاً به دلیل کیفیت آب تولید شده است. استفاده از این طرح در آب شیرین کن های دریایی، حتی در هنگام استفاده از غشاهای RO با بالاترین میزان حذف نمک که امروزه به صورت تجاری موجود است، نمی تواند به طور مداوم محصولی با TDS کمتر از 50 میلی گرم در لیتر را تولید کند.

 طراحی آب شیرین کن دو بار گذر و دو مرحله ای (Double Pass):

در طراحی سیستم دابل ro، آب شیرین خروجی از مرحله اول اسمز معکوس (Single pass) به مرحله دوم (Second pass) هدایت می شود. شورابه تولید شده در مرحله اول دارای فشار کمی پایینتر از فشار ورودی آب خام به مرحله اول است. معمولاً فشار شورابه برای غلبه بر فشار اسمزی مرحله دوم کافی است. ولی امکان آن وجود دارد که به دلیل ملاحظات طراحی، برای افزایش فشار میان دو مرحله از بوستر پمپ استفاده شود.

طراحی دوبار گذر در شیرین سازی آب معمولاً زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که شوری آب نسبتاً بالا باشد یا الزامات کیفی آب شیرین سختگیرانه باشد. همچنین ممکن است که طراحی تک مرحله ای نتواند محصول مناسبی را برای استفاده به عنوان آب آشامیدنی فراهم کنند. در این حالت، طراحی دو مرحله ای می تواند که چیدمان کارآمد و مقرون به صرفه تری برای تولید آب آشامیدنی باشد.

دستگاه تصفیه آب RO دو مرحله ای

توجه: استفاده از طراحی دو مرحله ای بدون رعایت الزامات طراحی فرایند اسمز معکوس باشد، منجر به فولینگ و رسوب گذاری روی ممبرانهای اسمز معکوس می شود.

امروزه واحدهای شیرین سازی RO با دو یا چند بار گذر به طور گسترده برای تولید آب صنعتی با خلوص بالا مورد استفاده قرار می گیرند. طراحی سیستم دابل ro معمولاً شامل ترکیبی از یک بخش تک مرحله ای و یک سیستم BWRO یا چند گذر متوالی است. محصول گذر اول اسمز معکوس برای اینکه آب نهایی با یونهای محلول کمتری تولید شود، به سیستم BWRO (یعنی مرحله دوم) هدایت می شود. معمولاً شورابه گذر دوم اسمز معکوس نیز به خوراک گذر اول(Single pass) جهت افزایش کارایی و ظرفیت تولید کلی دستگاه آب شیرین کن صنعتی بازگردانده می شود.

کاربرد آب شیرین کن صنعتی در صنایع مختلف

دستگاه تصفیه آب صنعتی بر اساس میزان ظرفیت و نوع صنعت می تواند کاربردهای متنوعی داشته باشد. از جمله پرکاربردترین استفاده از دستگاه آب شیرین کن صنعتی، استفاده برای کشاورزی، گلخانه، بیمارستانی و دامداری می باشد. در ابعاد وسیع تر نیز می توان از آب شیرین کن برای تصفیه آب دریا، تصفیه آب لب شور و غیره استفاده کرد.

در هر صنعتی بهترین راه حل تصفیه و شیرین سازی آب استفاده از روشی است که هزینه تصفیه آب با آن کمتر باشد. رسیدن به آبی خالص و عاری از هر نوع آلودگی با هزینه کم با استفاده از دستگاه های آب شیرین کن صنعتی امکان پذیر می باشد. دستگاه تصفیه آب صنعتی در ظرفیت های گوناگون با ظرفیت حداقل 5 مترمکعب یا 5 هزار لیتر در روز تولید شده و در بخش های مختلف کاربرد دارد. در ادامه به مهمترین کاربردهای آب شیرین کن های صنعتی اشاره خواهد شد.

 • آب شیرین کن کشاورزی و گلخانه
 • تصفیه آب اضطراری
 • آب شیرین کن دریایی
 • آب شیرین کن بیمارستانی
 • آب شیرین کن مرغداری
 • آب شیرین کن دامداری

آب شیرین کن کشاورزی و گلخانه

استفاده از آب شیرین کن در بخش کشاورزی و گلخانه نسبت به بخش صنعتی و شرب از حساسیت بسیار کمتری برخوردار است. دستگاه آب شیرین کن کشاورزی علاوه بر تامین و افزایش آب در دسترس، سبب بالا رفتن کیفیت و افزایش محصول می گردد، به طوری که معمولا هزینه بالای خرید آب شیرین کن کشاورزی در سالهای اولیه استفاده جبران می گردد. استفاده از آب شیرین کن ها در بخش کشاورزی باعث در دسترس قرار گرفتن محصولات با کیفیت تر، یکدست تر و با ماندگاری بیشتر می شود.

آب شیرین کن کشاورزی و گلخانه

آب شیرین کن دریایی

استفاده از آب شیرین کن دریایی در تصفیه آب دریا به روش اسمز معکوس با توجه به هزینه اولیه سرمایه گذاری و همچنین با توجه به سهولت بهره برداری نسبت به سایر روشهای تصفیه آب دریا مانند تقطیر و MED از اولویت بالاتری برخوردار است.

به طور کلی هزینه ساخت آب شیرین کن های دریایی به دلیل تفاوت در املاح آب ورودی (دریاها و اقیانوس ها) و بالاتر بودن شوری آن ها نسبت به سایر آب شیرین کن ها بالاتر است. این تفاوت قیمت به نوع ممبران های مورد استفاده و تامین فشار بالاتر جهت غلبه بر فشار اسمزی بیشتر و نوع تجهیزات مورد استفاده و مقاوم در برابر خوردگی و شوری بالا مربوط می باشد.

آب شیرین کن دریایی

آب شیرین کن بیمارستانی

یکی از مهمترین تجهیزات مورد استفاده در بیمارستان ها، آب شیرین کن بیمارستانی می باشد. این دستگاه تصفیه آب در تامین آب شرب بیماران و بخش های مختلف بیمارستان، اتاق های عمل و دستگاههای دیالیز کاربرد بسیاری دارد. آب تصفیه مورد استفاده در بیمارستان به دلیل اهمیت بالا بودن استانداردهای بهداشتی می بایست عاری از هرگونه مواد آلاینده باشد. به همین دلیل گندزدایی و فیلتراسیون نهایی بعد از فرایندهای اسمز معکوس از اهمیت بالایی برخوردار است.

دستگاه آب شیرین کن صنعتی بیمارستانی- آب سازه

آب شیرین کن مرغداری و دامداری

هرچه آب مورد استفاده در مرغداری ها و دامداری ها با کیفیت تر باشد، دام و طیور مصرف آب بالاتری دارند و این امر باعث سلامت دام و افزایش وزن آن می شود. آب آشامیدنی دام و طیور می بایست از لحاظ میکروبی فاقد هرگونه باکتری باشد و همچنین از لحاظ فیزیکی باید فاقد رنگ، بو و مزه باشد. همچنین از نظر شیمیایی فاقد املاح زیاد، سختی بالا و املاح مضری همچون سولفات، نیترات و نیتریت باشد. دستگاه آب شیرین کن در پرورش دام و طیور علاوه بر کاهش املاح و سختی آب با حذف میکرو ارگانیسم ها و آلاینده های موجود در آب، سبب بهبود کیفیت آب و در نتیجه رشد بهتر و سلامت دام و طیور می شود.

قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی

قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی بر اساس ظرفیت، بازده تصفیه و تجهیزاتی که روی دستگاه قرار می گیرد، می تواند متفاوت باشد. این دستگاه با استفاده از روش RO یا اسمز معکوس تمامی نمک ها و جامدات محلول در آب را تا 99 درصد حذف می کند. از این دستگاه برای تصفیه آب مورد نیاز در صنایع مختلف مانند بیمارستان، کشاورزی، دامداری و غیره می توان بهره برد.

عوامل مختلفی باعث افزایش و یا کاهش قیمت دستگاه تصفیه صنعتی خواهند شد. مهمترین عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت دستگاه تصفیه به شرح زیر است:

 • ظرفیت دستگاه تصفیه آب

دستگاه های تصفیه آب دارای ظرفیت های متفاوتی هستند و حداقل ظرفیت آنها در مقیاس صنعتی 5000 لیتر در روز می باشد. این ظرفیت نشان دهنده میزان آب مورد نیاز پس از طی نمودن مرحل و فرایند های تصفیه دستگاه می باشد. هر چه این ظرفیت بیشتر باشد، قیمت دستگاه نیز افزایش میابد.

 • مقدار املاح ورودی TDS

مقدار املاح ورودی به دستگاه تصفیه آب صنعتی به شوری آب ورودی بستگی دارد. شوری یا میزان مواد محلول در اب را با نماد TDS  نشان می دهند. TDS آب ورودی می تواند باعث ایجاد تغییراتی در سیستم اسمز معکوس بشود. از جمله این تغییرات می توان به نوع پمپ، جنس لوله و اتصالات، نوع غشاء یا ممبران و غیره اشاره کرد. هرچه میزان TDS بیشتر باشد، قیمت دستگاه تصفیه RO نیز افزایش پیدا می کند.

 • مقدار املاح خروجی TDS

میزان املاح خروجی دستگاه تصفیه آب صنعتی نشان دهنده عملکرد و کیفیت آب خروجی است. هر چه قدر این میزان کمتر باشد، فرایند های داخلی دستگاه بیشتر است که متناسب با آنها قیمت دستگاه افزایش میابد. حتی در برخی موارد می توان با استفاده از این دستگاه تصفیه آب صنعتی RO، آب را در حد آب مقطر تصفیه کرد.

لیست قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی

قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی 5 متر مکعب در روز 150،000،000 تا 170،000،000 تومان
قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی 10 متر مکعب در روز 175،000،000 تا 195،000،000 تومان
قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی 15 متر مکعب در روز 210،000،000 تا 230،000،000 تومان
قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی 25 متر مکعب در روز 230،000،000 تا 250،000،000 تومان
قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی 50 متر مکعب در روز 320،000،000 تا 350،000،000 تومان
قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی 75 متر مکعب در روز 400،000،000 تا 450،000،000 تومان
قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی 100 متر مکعب در روز 480،000،000 تا 550،000،000 تومان
قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی 125 متر مکعب در روز 600،000،000 تا 650،000،000 تومان
قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی 150 متر مکعب در روز 700،000،000 تا 775،000،000 تومان
قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی 200 متر مکعب در روز 900،000،000 تا 1،050،000،000 تومان
قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی 250 متر مکعب در روز 1،000،000،000 تا 1،100،000،000 تومان
قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی 300 متر مکعب در روز 1،100،000،000 تا 1،200،000،000 تومان
قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی 350 متر مکعب در روز 1،250،000،000 تا 1،350،000،000 تومان
قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی 400 متر مکعب در روز 1،500،000،000 تا 1،650،000،000 تومان
قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی 450 متر مکعب در روز 1،650،000،000 تا 1،800،000،000 تومان
قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی 500 متر مکعب در روز 1،800،000،000 تا 2،000،000،000 تومان
قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی 600 متر مکعب در روز 2،100،000،000 تا 2،300،000،000 تومان
قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی 700 متر مکعب در روز 2،400،000،000 تا 2،600،000،000 تومان
قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی 800 متر مکعب در روز 2،700،000،000 تا 2،900،000،000 تومان
قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی 900 متر مکعب در روز 3،000،000،000 تا 3،200،000،000 تومان
قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی 1000 متر مکعب در روز 3،300،000،000 تا 3،500،000،000 تومان

خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی (آب شیرین کن صنعتی)

شرکت آب سازه یکی از تولیدکنندگان برتر در زمینه طراحی و ساخت دستگاه تصفیه آب صنعتی می باشد. شرکت آب سازه می تواند برای تمامی شهرهای ایران، دستگاه تصفیه آب صنعتی را طراحی و تولید نماید.

جهت دریافت قیمت و مشاوره رایگان و خرید آب شیرین کن صنعتی با ما در تماس باشید.

 02126410244 و 02126410245

09196576008

از نکات حائز اهمیت در خرید دستگاه آب شیرین کن صنعتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ظرفیت: ظرفیت دستگاه تصفیه آب صنعتی عامل بسیار تعیین کننده ای است. انتخاب ظرفیت آب خروجی از دستگاه معمولا 10-15 درصد بیشتر در نظر گرفته می شود، این امر از استهلاک بیشتر دستگاه جلوگیری کرده و زمان استراحت دستگاه در طول 24 ساعت را افزایش می دهد. گروه صنعتی آب سازه قادر به تولید تمامی دستگاههای تصفیه آب صنعتی از 5 متر مکعب تا 250 هزار مترمکعب در شبانه روز با توجه به نیاز مصرف کننده می باشد.

آنالیز آب ورودی: تهیه آنالیز کامل از آب نکته بسیار مهمی است. TDS و EC آب ورودی در انتخاب ظرفیت دستگاه و نوع متریال مورد استفاده در ساخت دستگاه موثر می باشد.

اگر قصد خرید آب شیرین کن صنعتی دارید و نمیدونید چطور باید سفارش بدید و موقع خرید به چه عواملی باید توجه کنید حتما این ویدئو رو تا آخر ببینید:

 

 

آب سازه ؛ سازنده انواع آب شیرین کن صنعتی کوچک و بزرگ

طراحی و ساخت دستگاه های تصفیه آب صنعتی بر اساس نیازمندی ها و شرایط آب ورودی، یکی از مهمترین فعالیت های گروه صنعتی آب سازه می باشد. گروه صنعتی آب سازه توانسته با تکیه بر دانش فنی متخصصان و کارشناسان با تجربه و استفاده از تجهیزات روز دنیا در زمینه تصفیه آب و فاضلاب نیاز مصرف کنندگان بسیاری در سایر نقاط کشور براورده سازد.

پس از درخواست کارفرمایان و صاحبان صنعت در خصوص طراحی، تولید، ساخت و اجرای دستگاه تصفیه آب صنعتی، در ابتدا ظرفیت اعلام شده از سوی آنها، توسط کارشناسان بررسی شده و امکان سنجی نیاز به وجود این دستگاه، مجددا مورد تحلیل قرار می گیرد.

پس از تایید ظرفیت، مراحل طراحی دقیق اجزای دستگاه، صورت گرفته و تجهیزات واحدهای مختلف آب شیرین کن صنعتی، در پروپوزال فنی مهندسی ارائه شده و نقشه دقیق جانمایی و طرح و ابعاد واقعی دستگاه جهت براورد دقیق و بهتر و تصمیم گیری، ترسیم می شود. پروپوزال فنی مهندسی و نقشه دقیق، به درخواست کننده ارسال شده و کلیه سوالات تخصصی و فنی در خصوص آب شیرین کن صنعتی، توسط تیم مجرب آب سازه، پاسخ داده خواهد شد.

استفاده از متریال و برندهای معتبر روز جهانی با ارائه گواهی های منطبق بر اصل بودن تجهیزات، استفاده از نیروها و تکنسین های مجرب در کارگاه آب سازه از تفاوت های اصلی دستگاه آب شیرین کن آب سازه نسبت به رقبا می باشد. کیفیت نهایی دستگاه و خروجی استاندارد در بهره برداری، نشانگر همین تفاوت های بنیادی می باشد. با دادن اطلاعات اولیه دقیق شامل مقدار دبی مورد نیاز، مشخصات کیفی و کمی آب ورودی و پارامترهای کیفی مورد نیاز خروجی، از ما طراحی دستگاه تصفیه آب صنعتی، مشخصات دقیق، قیمت، برندهای مورد استفاده و همچنین نقشه های دوبعدی، سه بعدی و جانمایی دقیق دستگاه را دریافت نمایید.

طراحی دستگاه تصفیه آب صنعتی

برای طراحی دستگاه تصفیه اب صنعتی باید به نکات و پارامتر هایی توجه کرد تا حداقل بتوان بین 95 تا 99 درصد ناخالصی موجود را حذف کرد. از جمله پارامترهای مهم برای طراحی دستگاه تصفیه آب صنعتی:

 • فشار جریان آب ورودی و خروجی
 • دبی جریان آب ورودی و آب تصفیه ضده خروجی
 • فشار جریان پساب خروجی
 • هدایت الکتریکی (EC) آب ورودی و خروجی
 • دمای محیط و دمای آب ورودی به سیستم
 • مقدار املاح موجود در آب (TDS) آب ورودی و خروجی

آب شیرین کن 5000 لیتری (دستگاه تصفیه آب صنعتی 5 متر مکعب در روز)

 • ظرفیت دستگاه آب­ شیرین­ کن: ۵ متر مکعب در شبانه روز (۵۰۰۰ لیتر در شبانه روز)
 • تعداد ممبران : یک عدد ممبران 4 اینچ
 • دمای کارکرد و طراحی سیستم: ۲۵ درجه سانتی‌گراد
 • توان مصرفی: حدود 2.5 کیلووات
 • راندمان یا ریکاوری: ۳۶ تا ۴۰ درصد
 • TDS ورودی: کمتر از 2000 PPM
 • TDS خروجی: بین 10 تا 150 PPM

آب شیرین کن 10000 لیتری (دستگاه تصفیه آب صنعتی 10 متر مکعب در روز)

 • ظرفیت دستگاه آب­ شیرین­ کن: ۱۰ متر مکعب در شبانه روز (۱۰۰۰۰ لیتر در شبانه روز)
 • تعداد ممبران : دو عدد ممبران 4 اینچ
 • دمای کارکرد و طراحی سیستم: ۲۵ درجه سانتی‌گراد
 • توان مصرفی: حدود 3.2 کیلووات
 • راندمان یا ریکاوری: ۴۰ تا ۴۵ درصد
 • TDS ورودی: کمتر از 2000 PPM
 • TDS خروجی: بین 10 تا 150 PPM

آب شیرین کن 15000 لیتری (دستگاه تصفیه آب صنعتی 15 متر مکعب در روز)

 • ظرفیت دستگاه آب­ شیرین­ کن: ۱۵ متر مکعب در شبانه روز (۱۵۰۰۰ لیتر در شبانه روز)
 • تعداد ممبران : سه عدد ممبران 4 اینچ
 • دمای کارکرد و طراحی سیستم: ۲۵ درجه سانتی‌گراد
 • توان مصرفی: حدود 4 کیلووات
 • راندمان یا ریکاوری: ۴۵ تا ۵۰ درصد
 • TDS ورودی: کمتر از 2000 PPM
 • TDS خروجی: بین 10 تا 150 PPM

آب شیرین کن 25000 لیتری (دستگاه تصفیه آب صنعتی 25 متر مکعب در روز)

 • ظرفیت دستگاه آب­ شیرین­ کن: ۲۵ متر مکعب در شبانه روز (۲۵000 لیتر در شبانه روز)
 • تعداد ممبران : یک عدد ممبران 8 اینچ
 • دمای کارکرد و طراحی سیستم: ۲۵ درجه سانتی‌گراد
 • توان مصرفی: حدود 4 کیلووات
 • راندمان یا ریکاوری: ۴۵ تا ۵۰ درصد
 • TDS ورودی: کمتر از 2000 PPM
 • TDS خروجی: بین 10 تا 150 PPM

مهمترین بخش های دستگاه تصفیه آب صنعتی RO

تجهیزات دستگاه تصفیه آب صنعتی RO شامل ممبران، پرشر وسل، فیلتر کارتریج، فیلتر شنی و کربنی، سیستم تزریق آنتی اسکالانت، پمپ پیش تصفیه، پمپ فشار قوی و شاسی می باشد. همچنین برای کنترل دستگاه تصفیه آب صنعتی RO از چند ابزار کنترلی استفاده می شود. ابزار کنترلی دستگاه تصفیه آب صنعتی RO شامل تابلو برق، پرشر سوئیچ، گیج های فشار و فلومتر می باشد. در ادامه توضیح مختصری از هر قطعه را ذیل آورده ایم.

 • سیستم پیش تصفیه شامل انواع فیلتر کارتریجی، فیلتر کربنی و فیلتر شنی
 • غشا نیمه تراوا (ممبران – membrane)
 • پمپ فشار قوی
 • CIP سیستم
 •  شاسی استقرار
 • پکیج تزیق شامل پمپ تزیق و مخزن آن
 • تابلوی توزیع قدرت و مدار فرمان
 • گیج ، سنسور ها ، کلید های و لو پرسر سوئیچ و غیره
 • فلومتر دیجیتال به منظور آندازه دبی
 • سنسور تی دی اس اندازه گیری املاح موجود در آب یا همان tds و  EC
 • های‌پرشر و لو پرشر نقش محافظتی پمپ
 • کدورت سنج برای اطمینان از پیش تصفیه درست

فیلم آموزش عملکرد دستگاه تصفیه آب صنعتی

طراحی دستگاه تصفیه آب صنعتی RO از لحاظ ساختاری مشابه با تصفیه آب خانگی می باشد. تفاوت این دو دستگاه بسیار جزئی می باشد. در آب شیرین کن خانگی از روش های تصفیه مختلف برای رسیدن به استاندارد آب بهداشتی استفاده می شود. در آب شیرین کن صنعتی تنها از روش اسمز معکوس برای تصفیه آب استفاده می شود.

مبانی و مفاهیم اولیه اسمز معکوس

فرایند تصفیه به روش اسمز معکوس فرایندی است که در آن، فشاری بیشتر از فشار اسمزی بر روی محفظه ی حاوی محلول با غلظت بالا اعمال می شود. این فشار باعث عبور آب از درون غشا در جهت عکس اسمز می گردد. اکنون آب از محفظه ای با محلول غلظت بالا به محفظه با محلول غلظت پایین حرکت می کند. بنابراین آب از یک محفظه تصفیه یا کانی زدایی می گردد و جامدها در محفظه دیگر تغلیظ می شوند.

اسمز معکوس فرآیندی است که در آن بخش زیادی از مواد جامد محلول و سایر آلاینده ها با عبور آب  با فشار بالا از  یک غشای نیمه تراوا حذف می شوند. فرایند اسمز معکوس یک پدیده‌ی طبیعی و یکی از مهم‌ترین فرایند های طبیعت است. فرایندی که در آن محلول رقیق تمایل به رفتن به سمت محلول غلیظ دارد. نمونه ‌های مختلف اسمز شامل جذب آب توسط ریشه‌ های گیاهان از خاک و جذب آب از خون توسط شش‌ها هستند. یا فرآیندی که در آن یک محلول نمک ضعیف تر (با غلظت کمتر) تمایل به حرکت به محلول نمکی قوی تر (با غلظت بیشتر) دارد.

سلولی را در نظر بگیرید که توسط یک غشا نیمه تراوا به دو قسمت تقسیم شده است، این غشا باعث می شود آب و بعضی از یون ها از درون آن عبور کنند ولی نسبت به اکثر جامدهای حل شده ناتراوا عمل می کند. یکی از محفظه های سلول دارای محلولی با غلظت جامدهای حل شده بالا است درحالیکه محفظه دیگر حاوی محلولی با غلظت های جامد حل شده پایین می باشد.

فرایند اسمز معکوس در سیستم RO - آب سازه

پیشینه تاریخی استفاده از فرایند اسمز معکوس برای تصفیه آب

 • در سال 1748 محققان فرانسوی از کیسه صفرای خوک به عنوان غشا نیمه تراوا (ممبران) استفاده کردند.
 • در سال 1861 گراهام پدیده اسمز را کشف و شروع به گسترش آن کرد
 • در سال 1906 بچ هولد ممبران با فیلتر بسیار ریز و قطر 0.01 سانتیمر را ابداع کرد.
 • در سال 1950 دکتر اس. سوریراجان ابداع «شبیه‌سازی ممبران اسمزی زیستی»، پایه اسمز معکوس (UCLA)
 • در سال 1953 شروع تحقیقات در زمینه فرایند اسمز معکوس
 • در سال 1960 لوئب و سوریراجا اولین فردی که موفق به تولید ممبران RO با الیاف اسید استیک شد که دارای جریان آب بالا (WF) و دفع بالای نمک (SR) بود.
 • در سال 1970 شرکت فیلمتک ابداع ممبران RO با عملكرد فشار پایین.

کاتالوگ دستگاه تصفیه آب صنعتی شرکت آب سازه

برای آشنایی بیشتر شما مشتریان عزیز، نسخه pdf کاتالوگ آب شرین کن صنعتی شرکت آب سازه آماده سازی شده است. در این کاتالوگ اطلاعات کاملی درباره مشخصات فنی، ظرفیت، انواع مختلف دستگاه، اجزای سازنده و غیره درج شده است. جهت دانلود از طریق لینک زیر اقدام نمایید:

 

سوالات متداول دستگاه تصفیه آب صنعتی

دستگاه آب شیرین کن یکی از انواع تصفیه آب صنعتی است که مخصوص استفاده در مناطق آب لب شور با املاح بالا و یا تصفیه آب دریا است.

پس از گذشت همه مراحل فوق و پرداخت هزینه های دستگاه تصفیه آب صنعتی، دستگاه به همراه یک تیم نصب و راه اندازی به محل اعزام می شوند. پس از نصب و تحویل دستگاه کلیه آموزش های اولیه به یک اپراتور که از طرف مشتری معرفی می شود آموزشهای لازم داده می شود و از آن تاریخ گارانتی و خدمات پس از فروش محصول دارای اعتبار می باشد. مدت زمان مورد نیاز برای نصب دستگاه تصفیه آب صنعتی حداقل 1 تا 3 روز زمان نیاز دارد. اما پروسه طراحی و ساخت دستگاه در کارخانه از 5 تا 25 روز طول می کشد.

بعضی مواقع بعضی از همکاران برخی قطعات را در دستگاه تصفیه آب صنعتی قرار نمی دهند یا از کیفیت و برندهای ضعیف تر استفاده می کنند. همینطور استفاده از سیستم شستشو دوره ای CIP در دستگاه های تصفیه آب باعث می شود تا تصفیه آب با بالاترین کیفیت انجام بشود ولی بعضی همکاران آن  را در دستگاه خود استفاده نمی کنند. همچنین استفاده از شاسی آهنی که بسیار ارزان تر از شاسی استیل هست، در برخی از دستگاه تصفیه آب استفاده می شود. این موضوع باعث کاهش طول عمر دستگاه و زنگ زدگی بدنه دستگاه می شود.

زمان تعویض فیلترها بستگی به فشار آب خروجی، مقدار مصرف ، کیفیت فیلتر و کیفیت آب ورودی به دستگاه دارد. هر زمان که کیفیت آب دستگاه تصفیه آب شما به حالت قبل از نصب برگردد باید این فیلتر را تعویض کنید.

 

امتیاز 4.9/5 از 31 رای

محصولات مرتبط

از کربن فعال یا کربن اکتیو، به منظور حذف رنگ و بوی آب استفاده می شود. از این ماده شیمیایی در فیلتر کربنی که یکی...
الکترولیت به موادی گفته می شوند که پس از حل شدن در آب، خواص رسانایی به آب می دهد. پلی الکترولیت اما زنجیره ای از...
آنتی اسکالانت یک ماده شیمیایی مورد استفاده در پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب صنعتی است. که باعث می شود تا ممبران های آب شیرین کن...
اساس طراحی و ساخت فیلتر هیدروسیکلون، بر مبنای نیروی گریز از مرکز و جداسازی فیزیکی می باشد. ذرات جامد موجود در آب نظیر شن و...
سیلیس یا سیلیسیم دی اکسید (sio2)، ترکیبی شیمیایی و به رنگ سفید است، که از واکنش سیلیکون و اکسیژن به دست می آید. سیلیس محلول...
دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی یکی از انواع سیستم های تصفیه آب با روش اسمز معکوس می­ باشد که قادر است تا ظرفیت 400 گالن...
رزین در تصفیه آب کاربرد گسترده ای پیدا کرده و تاثیر بسزایی در حذف کلسیم و منیزیم موجود در آب دارد. رزین ها این روز...
سیستم های دیونایزر، آب خالص را جهت استفاده در صنایع آزمایشگاهی، شیمیایی و دندانپزشکی، با استفاده از دیونیزه کردن آب تولید می کنند. از جمله...
فیلتر کربنی، دستگاهی بسیار کاربردی برای حذف آلاینده های موجود در آب بدون نیاز به مواد شیمیایی در زمان کوتاه است. فیلتر کربن اکتیو علاوه...
ازن ژنراتور یکی از تجهیزات تصفیه آب می باشد که نیاز به استفاده از کلر در تصفیه را از بین می برد. این امر روند...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه محصول

https://absaze.com/?p=1003

نظرات شما

16 پاسخ

 1. سلام وقتتون بخیر
  من نیاز به یک دستگاه آب شیرین کن با ظرفیت 25 متر مکعب در روز دارم. چجوری می تونم از شما تهیه کنم؟

  1. سلام جناب اقای نجفی عزیز
   برای دریافت دستگاه تصفیه آب صنعتی 25 متر مکعب، شما اطلاعاتی همچون tds آب و میزان آب ورودی را به کارشناسان ما می دهید. سپس ، پروپوزال و براورد قیمت آب شیرین کن انجام می شود. لطفا مشخصات محصول مد نظر و اطلاعات آب ورودی به دستگاه را به شماره واتساپ یا تلگرام 09196576008 ارسال بفرمایید. در اسرع وقت کارشناسان ما با شما تماس می گیرند و دستگاه پس از کمتر از 10 روز به شما تحویل داده می شود.

 2. سلام
  یک دستگاه تصفیه آب برای برج خنک کننده نیاز دارم. باید چه دستگاهی خریداری کنم

  1. با سلام جناب آقای امیری
   با توجه به نیاز شما، برای برج خنک کننده باید از دستگاه تصفیه آب صنعتی استفاده کنید.
   میزان آب و ویژگی های آب ورودی و خروجی، مانند TDS و EC، نوع و ظرفیت دستگاه تصفیه آب صنعتی مناسب را تعیین کرد.
   دستگاه های تصفیه آب صنعتی در ابعاد کوچک در ظرفیت های 5 و 10 و 15 و 25 متر مکعب در شبانه روز و در ابعاد بزرگتر در ظرفیت های 50 و 100 و 125 و 150 و 200 تولید و ساخته می شود.
   شما مشخصات آب و دستگاه مورد نظر خود را به شماره تلفن 09196576008 در تلگرام یا واتسپ ارسال کنید تا در فرایند خرید شما را یاری کنیم.

 3. سلام، آیا از دستگاه آب شیرین کن صنعتی برای شیرین کردن آب چاه هم میشه استفاده کرد و بعد از آب برای آبیاری گلخانه استفاده کنیم؟

  1. سلام و عرض ادب
   بله امکان استفاده از آب شیرین کن صنعتی برای تصفیه آب چاه نیز وجود دارد. می توان با توجه به نیاز مشتری، املاح و جامدات معلق در آب را کاهش داد و برای کاربردهای مختلف از جمله آبیاری گلخانه و کشاورزی استفاده کرد.

 4. سلام وقتتون به خیر
  قیمت دستگاه آب شیرین کن 5000 لیتر الان قیمتش چنده ؟
  میشه مشخصات فنی این دستگاه رو برام بفرستید؟

  1. با سلام
   قیمت دستگاه آب شیرین صنعتی 5 متر مکعب در روز، 150 میلیون هست. این قیمت متغیر است و روزانه تعیین می شود.
   مشخصات فنی این دستگاه :
   سیستم پمپاژ ورودی برند LEO
   سیستم پیش تصفیه فیلتر شنی و کربنی، با مخازن FRP
   سیستم تزریق رسوب زدایی ممبران (آنتی اسکالانت) با پمپ تزریق ایتالیایی
   1 عدد ممبران 4 اینچ FILMTEC مدل BW30-4040 به همراه پرشل وسل
   تابلو برق مجهز به ROC
   شاسی از جنس استنلس استیل (SS-304)
   سیستم شستشوی CIP به همراه متعلقات مربوطه
   سیستم اتوفلاش روزانه شامل مخزن، شیر برقی و متعلقات

   مشخصات فنی و مالی نیز برای شما به همین آدرس ایمیل فرستاده می شود. برای ارتباط با کارشناسان فروش نیز می توانید با ما تماس بگیرید.

 5. سلام
  قیمت دستگاه تسویه آب 10 متر مکعب الان چنده؟
  برای آبیاری گلخونه نیاز دارم.

  1. سلام و عرض ادب
   اگر tds آب شما (به اصطلاح شوری آب) پایین تر از 2000 باشد، قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی 10 متر مکعب در روز با مشخصات زیر برابر 175 میلیون تومان می باشد:
   سیستم پمپاژ ورودی برند LEO
   سیستم پیش تصفیه فیلتر شنی و کربنی، با مخازن FRP
   سیستم تزریق رسوب زدایی ممبران (آنتی اسکالانت) با پمپ تزریق ایتالیایی
   2 عدد ممبران 4 اینچ FILMTEC مدل BW30-4040 به همراه پرشل وسل
   تابلو برق مجهز به ROC
   شاسی از جنس استنلس استیل (SS-304)
   سیستم شستشوی CIP به همراه متعلقات مربوطه
   سیستم اتوفلاش روزانه شامل مخزن، شیر برقی و متعلقات

   مشخصات فنی و مالی نیز برای شما به همین آدرس ایمیل فرستاده می شود. برای ارتباط با کارشناسان فروش نیز می توانید با شماره تلفن های 09196576008 تماس بگیرید.

 6. با عرض سلام و وقت بخیر
  TDS آب خروجی از دستگاه آب شیرین کن یا RO میتونه به صفر برسه؟ ما در صنعت تولید دارو فعالیت میکنیم و نیاز داریم تا آب مصرفیمون TDS زیر 1 و نزدیک به 0 داشته باشه. ممنون میشم اگه در این زمینه راهنماییمون کنین.
  با تشکر

  1. سلام و عرض ادب خانم مدرس
   رساندن TDS به صفر امکان پذیره ولی نه با دستگاه RO به تنهایی. شما ابتدا باید TDS رو با استفاده از دستگاه RO یا دابل RO (با توجه به آب ورودیتون) به محدوده نزدیک به 30 الی 50 برسونید، سپس با استفاده از ستون های رزینی (کاتیونی و آنیونی یا ستون های مصرفی mixbed) TDS رو به نزدیک صفر برسونید. در بعضی موارد و با توجه به آب ورودی به سیستم، این امر با سیستم دابل RO امکان پذیره. شما میتونید برای اطلاعات بیشتر با شماره تماس های موجود در سایت تماس بگیرید تا از کارشناسان آبسازه مشاوره دقیق تر دریافت کنید.

 7. سلام من نیاز به آب شیرین کن 10000 لیتری داریم
  شما تولید می کنید؟
  میشه برای من مشخصات فنی و قیمت دستگاه رو بفرستید؟

  1. سلام و عرض ادب
   بله ما دستگاه تصفیه آب 10 متر مکعب تولید می کنیم
   قیمت دستگاه متناسب با آب شما ممکنه تغییر کنه
   الان قیمت آب شیرین کن 10 هزار لیتر حدودا بین 175 تا 195 میلیون تومن هست
   مشخصات فنی و مالی هم براتون به همین آدرس ایمیل ارسال میشه

 8. سلام وقتتون بخیر ما برای آب مصرفی در کارخانه تولید لوازم آرایش و بهداشتی نیاز به دستگاه تصفیه آب داریم.
  حجم آب مصرفی روزانمون هم تقریبا 1000 لیتره.
  میشه راهنمایی بفرمایید؟

  1. سلام روزتون بخیر،
   برای حجم 1000 لیتر در روز نیازی به دستگاه صنعتی نیست و دستگاه نیمه صنعتی کفایت میکنه (البته بستگی به TDS آب ورودیتون داره). ولی در تولید لوازم آرایشی و بهداشتی شما نیاز به آب دیونیزه دارید و دستگاه های تصفیه آب صنعتی و نیمه صنعتی به تنهایی نمیتونن این آب رو تامین کنند و به دستگاه دیونایزر یا دابل RO نیاز دارین. من بهتون توصیه میکنم برای دریافت مشاوره با شماره های موجود در سایت تماس بگیرین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *