آب سازه
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

برج خنک کننده فایبرگلاس و مزایای آن

برج خنک کننده فایبرگلاس

برج خنک کننده فایبرگلاس (fiberglass cooling tower) یکی از انواع برج خنک کننده با بدنه کامپوزیت یا فایبرگلاس است. این نوع برج ها در خنک کردن آب داغ برگشتی از ماشین های صنعتی و یا چیلر ها کاربرد بسیار موثری دارند. در این سیستم آب داغ توسط هوای سرد بیرون خنک می شود و گرمای مازاد آب از سمت بالایی برج خنک‌کننده فایبرگلاس به بیرون هدایت می‌شود.

آب خنک شده در برج خنک کننده فایبرگلاس تا دمای مرطوب کاهش دما پیدا می کند. در اثر فرآیند تماس آب و هوا در برج خنک کننده آب تبخیر می شود و این تبخیر آب سبب افزایش رطوبت هوای خروجی می شود. بخارات آزاد شده از آب به صورت رطوبت به هوای آزاد هدایت می شود. برج خنک کننده فایبرگلاس انواع متنوعی دارد که از جمله پرکاربردترین آن ها برج فایبرگلاس مکعبی و مخروطی مدارباز می‌باشد.

جهت دریافت قیمت و خرید، با ما در تماس باشید.

 02126410244 و 02126410245

 09196576008

💡 آنچه در این مطلب می خوانید:

عملکرد خنک کردن آب در برج خنک کننده فایبرگلاس

خنک کردن آب توسط انتقال حرارت جابجایی

آبی که در برج خنک کننده فایبرگلاس بوسیله هوای سرد بیرون خنک می شود از دو روش اساسی گرما ی خود را از دست می‌دهد. روش اول بر اثر اختلاف دمای بین آب داغ با هوای بیرون است که به این گرمای از دست رفته انتقال برودتی می گویند. در اثر پدیده انتقال گرمای برودتی در برج خنک کن فایبرگلاس، آب با توجه به میزان هوادهی و اندازه دمای محیط خنک می‌شود. هرچقدر حجم هوای بیشتری را بتوانیم در تماس با آب قرار دهیم، میزان انتقال برودتی نیز بیشتر خواهد شد. در بسیاری از موارد در فصول گرم سال با افزایش دمای خشک و نزدیک شدن دمای محیط به دمای آب داغ این میزان کاهش می‌یابد.

خنک کردن آب توسط انتقال گرمای محسوس

روش دوم در کاهش دمای آب در برج خنک کننده فایبرگلاس ، تبخیر و آزاد شدن گرمای محسوس آب می باشد. در حقیقت برای تبخیر درصدی از جریان آب داغ گرمایی نیاز است که این گرمای محسوس از خود جریان آب گرفته می شود. آب بعد از تبخیر به صورت بخارات وارد هوای خشک ورودی شده و اشباع می شود. میزان رطوبت هوا هرچقدر کمتر باشد گرمای محسوس بیشتری از آب گرفته می شود و آب خنک تر خواهد شد. به همین دلیل عملکرد برج خنک کن فایبرگلاس در محیط های خشک (دارای رطوبت کم تر) بهتر می باشد. گرمای محسوس همواره بیشتر از میزان گرمایی است که بر اساس اختلاف دمای آب و هوا جابجا می‌شود.

برج خنک کننده فایبرگلاس

نحوه ساخت برج خنک کن فایبرگلاس

ساخت و تولید برج خنک کننده فایبرگلاس طی چند مرحله مختلف انجام می شود.

مرحله اول، قالب گیری قطعات و بدنه برج خنک کننده می باشد. در این مرحله تمام قسمت ها و اجزا به صورت مجزا و به وسیله قالب مشخص و معین، قالب گیری می شوند.

مرحله دوم، پخت و پرداخت قطعات و اجزا می باشد. در این مرحله تمام قطعاتی که قالب گیری شده اند از داخل قالب جدا شده و برای مدت معینی در معرض نور خورشید قرار می گیرند. قطعات زیر نور خورشید پخته می شوند و رزین در بافت داخلی قطعات نفوذ می کند. بعد از تمام شدن فرآیند پخت، نوبت به پرداخت قطعات می رسد.

مرحله سوم، تراشکاری قطعات فلزی می باشد. قطعات و اجزای فلزی برج عبارتند از: قطعات نگهدارنده موتور، فن و اسپرینکلر. هر یک از این اجزا به وسیله دستگاه های تراشکاری و ریخته گری ساخته و تولید می شوند. پس از تراشکاری این قطعات، آن ها را بالانس می کنند.

مرحله چهارم، تولید قطعات پلاستیکی است. قطعات پلاستیکی برج خنک کننده عبارتند از: لوله ها، قطره گیر، نازل، پکینگ و بست ها. این قطعات به وسیله دستگاه تزریق یا اکسترودر، قالب گیری شده و تولید می شوند. این قطعات پس از قالب گیری، به یکدیگر وصل می شوند و درون دستگاه قرار می گیرند.

مرحله پنجم که آخرین مرحله ساخت نیز می باشد، مونتاژ کردن و بستن قطعات در کنار یکدیگر است. برای انجام این مرحله به یک نقشه و برنامه ریزی دقیق احتیاج است. تمام قطعات قبل از سر هم شدن و اسمبل شدن، در اختیار بخش تولید و مونتاژ قرار می گیرند. بخش مونتاژ، طبق نقشه، تمام قطعات و اجزای قالب گیری و تولید شده را به یکدیگر متصل می کند. مونتاژ نهایی برج خنک کننده هم در کارخانه و هم در محل پروژه انجام می شود.

انواع کولینگ تاور فایبرگلاس

با توجه به ظرفیت طراحی مختلف برج خنک کن فایبرگلاس می توان از آن هم برای خنک کننده چیلر و هم برای خنک کردن ماشین آلات صنعتی استفاده کرد.

افزایش کاربرد سیستم تهویه هوای مطبوع در ساختمان های اداری تجاری باعث شده تا برج خنک کننده فایبرگلاس نیز بیشتر مورد توجه قرار بگیرد. این برج ها به شکل کروی و به رنگ سفید در بالای ساختمان ها قابل مشاهده هستند.

از سوی دیگر با توجه به بازدهی و عملکرد عالی برج خنک کننده فایبرگلاس استفاده از آن در صنایع نیز رایج شده است. به دلیل نیاز به بهره بردای و نگه داری کم صنایع می توانند بدون توقف به تولید محصولات خود بپردازند و از بالا بودن راندمان عملکرد دستگاه های خود مطمعن باشند.

ویژگی های کولینگ تاور مدار باز فایبرگلاس

یکی از ویژگی های برج خنک کننده مدارباز کاهش جچم آب است. به دلیل تبخیر آب درون برج بخشی از آب کاهش می باید و در ادامه فرایند نیاز است تا آب دوباره به سیستم تزریق شود.

هوای ورودی به برج خنک کننده از اتمسفر اطراف تامین می شود و بنابراین شامل مقادیر زیادی از آلاینده های مختلف است. بنابراین آب خنک شده و جمع شده در مخزن ذخیره آب حاوی مقادیر بالای آلایندگی و مواد رسوب زا است که باید تصفیه شود.

رسوب گرفتگی یکی از بزرگترین مشکلات برج خنک کن مدار باز می باشد. رسوب هم فرایند انتقال حرارت را با مشکل رو به رو می کند و حجم آب برای خنک کاری کاهش می یابد. بنابراین در طراحی برج خنک کننده باید به مسئله تصفیه آب، فیلتراسیون آب و رسوب زدایی لوله ها توجه کرد.

تفاوت برج خنک کننده فایبرگلاس با برج خنک کننده گالوانیزه

تفاوت ماده فایبرگلاس با فولاد گالوانیزه

فایبرگلاس فولاد گالوانیزه
مقاومت در برابر خوردگی مقاومت بسیار بالا در برابر آلاینده های شیمیایی و نیاز به رنگ زدن تنها زمانی که در معرض نور مستقیم خورشید قرار دارد مستعد اکسیده و خورده شدن و نیاز به آبکاری و رنگ در اکثر کاربردها
وزن بسیار سبک و ۷۵ درصد وزن کمتر نسبت به فولاد

(ورق با ضخامت نیم اینچ = ۴٫۷ پوند بر فوت مربع)

نیاز به تجهیزات جرثقیل برای جابجایی و نصب

(ورق با ضخامت نیم اینچ = ۲۰٫۴ پوند بر اینچ مربع)

هدایت الکتریکی و حرارتی عدم وجود خاصیت هدایت الکتریکی در آن

دارای هدایت حرارتی ۴ (BTU/SF/HR/IN)

مستعد انتقال هر گونه الکتریسیته

دارای هدایت حرارتی ۲۶۰ تا ۴۶۰ (BTU/SF/HR/IN)

استحکام فایبرگلاس دارای نسبت استحکام به وزن بالاتر نسبت به فولاد است.
انعطاف پذیری مدول الاستیسیته آن به گونه ای است که تحت بار (نیرو) به طور دائمی دفرمه نخواهد شد.

LW = 2.5 × psi و CW = 0.8 × psi

قیمت اولیه کمتر نسبت به فایبرگلاس و هزینه نصب و نگهداری بالاتر نسبت به آن هزینه نصب و نگهداری کمتر نسبت به فولاد و قیمت اولیه بیشتر نسبت به آن قیمت اولیه کمتر نسبت به فایبرگلاس و هزینه نصب و نگهداری بالاتر نسبت به آن

برج خنک کننده فایبرگلاس چه مزایایی نسبت به برج خنک کننده گالوانیزه دارد؟

مهمترین مزایای برج خنک کننده فایبرگلاس نسبت به برج خنک کننده گالوانیزه و نیز سایر مواد مانند آلومینیوم و … عبارتند از :

۱ . قابلیت تمیز شوندگی و شستشوی آن آسان است.

۲ . برج خنک کننده کامپوزیتی (فایبرگلاس) نسبت به خوردگی در مقابل اسید، نمک و مواد شیمیایی بسیار مقاوم است و این مواد بر روی آن هیچ تاثیری ندارند و در نتیجه عمر مفید برج خنک کننده کامپوزیتی نسبت به فلزی بسیار بیشتر است. همچنین فایبرگلاس به طور طبیعی مستعد حملات بیولوژیکی ناشی از میکروارگانیسم های موجود در آب نیست و از این حیث نیز برتری ویژه ای نسبت به فولاد گالوانیزه دارد و نیز اینکه در برابر آب دریا و آب شور مقاوم است.

۳ . به علت سبک تر بودن برج خنک کننده فایبرگلاس نسبت به برج خنک کننده فلزی (گالوانیزه) به راحتی بر روی بام ساختمان ها قابل نصب بوده و به پی ریزی کم هزینه تری نسبت به آن نیاز خواهد داشت.

۴ . برج خنک کننده کامپوزیتی نسبت به برج خنک کننده فلزی در شرایط آب و هوایی بسیار متنوع و سخت (درجه حرارت های بالا، باران های اسیدی، اشعه UV ، برف و …) و بدون تاثیر پذیری بر ساختار و عملکرد آن، مقاومت می کند.

۵ . در نتیجه ی مقاومت طبیعی برج خنک کننده فایبرگلاس در برابر آتش، نیازی به تعبیه سیستم محافظت در برابر آتش نیست.

قیمت برج خنک کننده فایبرگلاس

با توجه به پارامترهای زیادی قیمت برج خنک کننده فایبرگلاس تعیین می شود. برای دریافت مشاوره رایگان و دریافت قیمت و طراحی برج خنک کننده فایبرگلاس با کارشناسان آب سازه تماس فرمایید.

منبع: آبسازه absaze.com

امتیاز 5/5 از 2 رای

محصولات مرتبط

بوستر پمپ

بوستر پمپ یکی از پرکاربردترین پمپ ها می باشد. انواع بوستر پمپ در تامین آب شرب مراکز اداری و تجاری، تفریحی و ورزشی و در...
از دستگاه دی اریتور یا هوازدا به منظور حذف اکسیژن و دی اکسید کربن نامحلول و پیش گرمایش آب برای ورود به بویلر یا دیگ...
منبع دو جداره به عنوان یک مبدل حرارتی غیرمستقیم در کلیه ساختمان­های مسکونی، اداری یا تجاری، جهت تولید آب گرم مصرفی با توجه به نیاز...
امروزه از مخزن تحت فشار برای کاربردهای صنعتی و غیر صنعتی در طیف گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. این مخازن شامل یک محفظه...
منبع کویل دار به عنوان یکی از تاسیسات حرارت مرکزی از یک مخزن به همراه کویل شامل لوله­ های رفت و برگشتی که آب داغ...
دیگ بخار (Boiler) به محفظه بسته ای گفته می شود که در آن بخار آب با فشار بیش از فشار هوا خارج تولید می شود....
برج خنک کننده یا کولینگ تاور (cooling tower) یک مبدل حرارتی است که در آن هوا و آب در تماس مستقیم با یکدیگر قرار می...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه محصول

https://absaze.com/?p=1403

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *