آشنایی با کربن فعال و کاربرد آن در تصفیه آب

کربن فعال

یکی از تجهیزات مهمی که در تصفیه آب از آن استفاده می شود، فیلتر کربنی می باشد. مکانیزم این فیلتر بر پایه جذب مواد آلاینده توسط ذرات کربن اکتیو (فعال) می باشد. در تصفیه آب، کربن فعال با چسباندن آلاینده هایی که منجر به تغییر رنگ و بوی آب می شوند به بدنه فیلتر خود، موجب می شود آب عاری از آلودگی ناشی از آنها گردد. همچنین در فیلترهای کربنی برای حذف ذرات معلق و تصفیه بهتر آب، همزمان از بسترهای سیلیس نیز استفاده می گردد.

آشنایی با کربن فعال

کربن فعال (زغال فعال)،کربن اکتیو یا کربن بلک (Activated Carbon) شکلی از کربن است که بر اثر عملیات پردازش، تخلخل و سطح ویژه آن افزایش پیدا می کند. این ماده به‌ دلیل مساحت داخلی قابل توجه، ساختار پوک و متخلخل، ظرفیت جذب بالا، قابلیت فعال ‌سازی مجدد سطح و همچنین قیمت کم در مقایسه با جاذب‌های غیرآلی مانند زئولیت، ماده­‌ی بهتری می‌باشد. این ماده، در حقیقت شکل غیرگرافیتی کربن با فضاهای داخلی متخلخل و میکروکریستالی می باشد.

کربن اکتیو از پیرولیز موادکربنی از قبیل چوب، زغال سنگ، هسته یا پوسته میوه‌ها مانند پوسته نارگیل به وجود می آید.

هنگامی که زغال (charcoal) در دمای بالا و در محیط خلأ و بدون اکسیژن حرارت داده می‌شود، توسط گرمادهی با گاز اکسید کننده یا مواد شیمیایی دیگر فعال شده و به پودری سیاه رنگ در می آید که همان کربن خالص است. زغال حاصل در مراحل بعدی تحت عملیات فعال‌سازی قرار می‌گیرد. پیرولیز موادکربنی، بدون حضور هوا، باعث تخریب مولکول‌های غیرآلی می‌شود که یک ماده پودری کربنی از آن ایجاد خواهد شد. جسم تولید شده دارای سطح ویژه و تخلخل بالایی می باشد.

در نتیجه فعال شدن این زغال، توانایی های آن افزایش پیدا یافته و می‌تواند مواد گوناگونی را جذب کند. کاربرد مهم و قابل اهمیت آنها در جداسازی بو، رنگ، مزه‌های غیردلخواه از آب در عملیات‌های خانگی و صنعتی، بازیافت حلال، تصفیه هوا به‌ویژه در رستوران‌ها، صنایع غذائی و شیمیایی می‌باشد.

به دلیل از بین رفتن ویژگی تصفیه کنندگی زغال، بعد از مدتی مشخص شما باید نسبت به تعویض فیلتر اقدام نمایید. زیرا زغال موجود در فیلتر دستگاه شما دیگر قابلیت تصفیه آب را نخواهد داشت.

روش های فعال سازی کربن

فعال سازی کربن در زغال چوب درختان میوه یا نارگیل و غیره در حالت کلی به دو روش انجام می شود که عبارتند از:

تهیه کربن فعال با روش شیمیایی

در این روش به موادی با پایه کربنی مانند زغال سنگ یا زغال چوب نیاز داریم تا آنها را با مواد شیمیایی مخصوص ترکیب کرده و در نهایت نوعی خمیر ایجاد کنیم. پس از تهیه خمیر، لازم است در محیطی با دمای 500 تا 800 درجه سانتی گراد به آنها حرارت داده شود. اصلی ترین ویژگی کربن فعال تولید شده در این روش، ایجاد حفره های درشت روی سطح زغال می باشد، چراکه در سایر روش های تولید کربن اکتیو منافذ ریزتری ایجاد می شوند. نوع مواد شیمیایی و فعال ساز به کار گرفته شده در این روش ممکن است اسیدی یا قلیایی باشد، مانند اسید سولفوریک و کربنات پتاسیم و سدیم که با توجه به نوع زغال اولیه می توان گزینه های مناسب را انتخاب کرد.

تهیه کربن فعال با روش فیزیکی

از رایج ترین روش های تهیه کربن فعال می توان به روش های فیزیکی اشاره نمود که در آن ابتدا زغال اولیه ایجاد می گردد. برای فعالسازی کربن این مواد لازم است در دمای 800 تا 1100 درجه سانتی گراد همراه با بخار و اکسیژن هوا به آنها حرارت داده شود. پس از حرارت دهی زغال در این شرایط دمایی، حفرات و منافذ ریزی روی سطح آن ایجاد میگردد که در جذب مواد آلاینده موجود در آب بسیار موثر می باشند. لازم به ذکر است که مرغوب ترین نوع کربن اکتیو برای تصفیه آب، موادی هستند که به روش فیزیکی فعال سازی در آنها صورت گرفته است.

انواع کربن فعال در تصفیه آب

نوع کاربرد کربن فعال در تصفیه آب براساس شکل ظاهری و ساختار کلی کربن انتخاب می گردد. در حالت کلی کربن اکتیوهای مورد استفاده در تصفیه آب به دو گروه پودری و گرانولی تقسیم می شوند که هر یک دارای خواص و ویژگی های خاصی هستند که در ادامه به آنها اشاره شده است.

کربن فعال پودری PAC

همان طور که از نام این دسته از کربن اکتیوها مشخص است، شکل ظاهری آنها به صورت پودر می باشد. ابعاد ذرات موجود در این نوع کربن اکتیو حدود 0.18 میلیمتر بوده و گزینه ای مناسب برای تصفیه آب توسط فیلتر کربنی به شمار می روند. از مهم ترین خصوصیات این نوع کربن فعال در تصفیه آب می توان به قدرت جذب بسیار بالای مواد آلاینده در آنها نسبت به نوع گرانولی اشاره نمود. همچنین لازم به ذکر است که این نوع کربن فعال نه تنها در تصفیه آب به کار می رود، بلکه در تصفیه هوا، صنایع غذایی و کارخانجات تولید مواد آرایشی و بهداشتی و داروسازی نیز به دلایل مختلف از آن استفاده می شود.

کربن فعال پودری PAC

کربن فعال گرانولی  GAC

کربن فعال گرانولی یا بلاکی به دانه های درشت از کربن های فعال شده به روش های شیمیایی و فیزیکی گفته می شود که در اثر تماس ذرات آب با آن، بسیاری از آلاینده های موجود در آب حذف می شوند. به عبارت دیگر، این نوع کربن فعال می تواند نقش فیلتر را در تصفیه آب ایفا کند. در برخی از مواقع ذرات و بلاک های کربن شبیه به میله هستند و کاربردی مشابه با نوع گرانولی دارند. علاوه بر کاربرد کربن فعال در تصفیه آب، می توان از آن برای گند زدایی و تصفیه فاضلاب نیز استفاده نمود.

کربن فعال گرانولی GAC

نحوه عملکرد کربن فعال در تصفیه آب

با توجه به اینکه در فرآیند تصفیه آب از چه تجهیزاتی استفاده می شود، شیوه حذف آلاینده ها توسط کربن فعال در آنها متفاوت است. از مرسوم ترین تجهیزات به کار رفته در صنعت تصفیه آب می توان به فیلتر کربنی اشاره کرد که بر اساس جذب مواد آلاینده توسط ذرات کربن اکتیو عمل می کند. عبور آب از فیلتر کربنی باعث می شود تا آلاینده هایی که باعث تغییر رنگ و بوی آب شده اند به بدنه فیلتر بچسبند و آب تصفیه شده از آن خارج گردد.

در تصفیه خانه های بزرگ در اغلب موارد از بستر کربنی استفاده می شود. عبور آب از روی بستر کربنی باعث می شود تا مواد آلاینده و ترکیبات آلی با یون منفی به سمت کربن های دارای بارالکتریکی مثبت جذب شوند و روی سطح کربن قرار گیرند. به همین دلیل حجم زیادی از مواد آلاینده موجود در آب حذف می شوند. لازم به ذکر است که کربن فعال در تصفیه آب باعث می شود تا میکروارگانیسم هایی که منجر به تغییر رنگ و بوی آب می شوند حذف شوند.

فیلتر کربنی

چه آلاینده هایی توسط کربن اکتیو حذف نمی شوند؟

با وجود آنکه فیلترهای کربن فعال می توانند بیش از 70 نوع آلاینده را حذف نمایند، اما موارد دیگری نیز وجود دارند که قادر به حذف آن ها نیستند و برای از بین بردن آن ها باید از روش های دیگری استفاده کرد. این موارد عبارتند از:

 • باکتری ها
 • ویروس ها
 • آلاینده های معدنی نظیر آرسنیک و آزبست
 • منیزیم، پتاسیم، سدیم و کلسیم
 • نمک ها یا فلزات آهن

مزایای استفاده از فیلترهای کربن اکتیو

 • سهولت و آسانی تصفیه
 • تعمیر و نگهداری کم
 • راندمان جذب آلاینده ها بعضا تا ۹۰ درصد
 • مقرون به صرفه و اقتصادی بودن
 • هزینه های عملیاتی و محدود به جایگزینی فیلتر
 • قابل اعتماد و کارآمد
 • بهترین راه برای حذف مولکول های بزرگ آلی
 • قابل استفاده در خانوارها و در تصفیه خانه های فاضلاب
 • به طور موثر کلر، طعم بد و بو را از بین می برد.

منبع: آبسازه absaze.com

امتیاز 5/5 از 1 رای

محصولات مرتبط

اساس طراحی و ساخت فیلتر هیدروسیکلون بر مبنای جداسازی فیزیکی می باشد. ذرات جامد موجود در آب نظیر شن و ماسه، توسط فیلتر هیدروسیکلون از...
سیلیس یا سیلیسیم دی اکسید (sio2) یکی از فراوان ترین کانی های موجود در زمین محسوب می شود که در خانواده کانی های سیلیکاته قرار...
دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی یکی از انواع مختلف سیستم تصفیه آب با روش تصفیه اسمز­معکوس می­باشد. به دستگاه تصفیه آبی که بیشتر از سایز...
رزین در تصفیه آب کاربرد گسترده ای پیدا کرده و تاثیر بسزایی در حذف کلسیم و منیزیم موجود در آب دارد. رزین ها این روز...
شرکت آب سازه بزرگترین تولید کننده انواع دستگاه دیونایزر می باشد. سیستم های دیونایزر شرکت آب سازه با استفاده از دیونیزه کردن آب، آب خالص...
گروه تخصصی تولیدی آب سازه، به جهت فعالیت تخصصی در صنعت آب و فاضلاب می باشد. شرکت تخصصی آب سازه جهت به علت پرکاربرد بودن...
ازن ژنراتور  نیاز به استفاده از کلر در تصفیه فاضلاب را از بین می برند. این امر باعث می شود که آنها را به گزینه...
یکی از محصولات اولیه و مهم و پایه ای در صنعت تصفیه آب و فاضلاب فیلتر شنی می باشند. گروه تولیدی آب سازه، فیلتر شنی...
اشعه ماورا بنفش به پاتوژن های مضر موجود در آب نفوذ کرده و با حمله به DNA میکروارگانیسم های بیماری زا را از بین می...
یکی از محصولات بسیار پر کاربرد در صنعت تصفیه آب، سختی گیر رزینی می باشد. گروه صنعتی و تخصصی آب سازه تولید کننده انواع سختی...

مشاوره رایگان و خرید

اشتراک گذاری

لینک کوتاه محصول

https://elementorfa.ir/?p=1825

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *